Decyzje, które podejmujesz w młodym wieku, mogą rzutować na całe twoje życie i odbijać się wyraźnie na twojej dorosłości. Nie powinieneś być na to obojętny. Oczywiście trudno oczekiwać od dziewiętnastolatka pełnej dojrzałości i stu procentowej świadomości w podejmowaniu różnych decyzji, jednakże powinieneś przynajmniej starać się postępować w sposób rozsądny, zwłaszcza w przypadku rzeczy tak ważnych, do jakich należy wybór pracy.

Nie zakładaj od razu, że to rynek pracy w Warszawie musi wyglądać najlepiej. Nie myśl w ten sposób, dopóki tego nie sprawdzisz i nie pozyskasz informacji z wiarygodnych źródeł, a następnie ich nie przeanalizujesz. Warszawa wydaje się oczywiście takim najlepszym miastem dla ludzi młodych, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy w każdym przypadku pozwoli ci ona na rozwinięcie skrzydeł, czy może jednak przy pewnych okolicznościach warto by było się od niej odwrócić i zamiast tego spróbować życia w innym mieście, niekoniecznie aż tak dużym i niekoniecznie aż tak popularnym wśród dwudziestolatków?

Przeczytaj też: https://makowonline.pl/jak-nowy-lad-wplynie-na-zatrudnienie-zobacz-kto-znajdzie-zatrudnienie-w-stolicy/

Liczba miejsc pracy w Warszawie

Nie da się jednak tego ukryć, że gdy porównasz sobie ilość miejsc pracy w Warszawie do ilości miejsc pracy w różnych innych miastach, nawet tych większych, dojdziesz do wniosku, że to właśnie na Warszawę warto postawić. Nie bez powodu jest ona wprost oblegana przez świeżo upieczonych studentów. Nawet te osoby, które kształciły się na różnych wyższych uczelniach w innych dużych miastach, często opuszczają swoje studenckie miasta (Wrocław, Kraków oraz Poznań), by osiedlić się jednak w Warszawie i to w Warszawie poszukać dla siebie tej pierwszej poważnej pracy. Jest to akurat dobry pomysł. Jeżeli od razu uda ci się zdobyć tę pierwszą posadę w bardziej znanej warszawskiej firmie, później będzie ci tylko łatwiej, nawet jeśli postanowisz zrezygnować z tej posady i poszukać innej pracy. Doświadczenie trzeba w końcu jakoś zdobyć. A łatwiej o nie w Warszawie niżeli innych miastach, nawet tych, które teoretycznie powinny być miastami rozwojowymi.

Zalety pracy w Warszawie

Masz już jeden naprawdę ważny powód do tego, by szukać dla siebie pracy w Warszawie, albowiem jest nim duża ilość ofert pochodzących ze stolicy. Liczby nie kłamią. A nie kłamią one również na temat tego, ile zarabia się w poszczególnych polskich miastach, bo gdy przeanalizujesz sobie statystyki dotyczące dochodów na różnych stanowiskach, też dojdziesz do wniosku, że opłaca się pracować właśnie w Warszawie. To w tym mieście Polacy cały czas zarabiają najwięcej. Na przestrzeni lat niewiele się w tej kwestii zmieniło, choć nie wiadomo jeszcze i nie jesteśmy w stanie tego do końca przewidzieć, jak Nowy Ład wpłynie na zatrudnienie w stolicy i wysokość pensji. Bądźmy jednak dobrej myśli. Jeżeli zresztą Nowy Ład obniży pensje pracownicze, to doprowadzi on do ich obniżenia we wszystkich miastach, a nie wyłącznie w Warszawie. Lepiej więc jednak pozostać w stolicy niżeli narzekać na stale obniżane pensje w innych miastach. Co prawda życie w Warszawie też jest drogie, ale nikt nie każe ci mieszkać tam, gdzie pracujesz. Równie dobrze możesz znaleźć jakieś mieszkanie albo nawet wybudować dom na obrzeżach stolicy – wiele osób postępuje właśnie w taki sposób.

Koszty życia w stolicy

Do życia i pracy w Warszawie inaczej podejdą jednak osoby dorosłe i starsze, mające już pewien bagaż doświadczeń, a inaczej ludzie młodzi, którzy wszystkiego jeszcze muszą się nauczyć. Trudno bowiem oczekiwać od ciebie tego, że zdecydujesz się na wykupienie mieszkania przy Warszawie, jeżeli masz dopiero dwadzieścia kilka lat i dosłownie zero oszczędności na koncie. W takim przypadku najprawdopodobniej postanowisz zamieszkać w jakimś wynajmowanym lokum. Wynajmiesz je raczej w samej Warszawie i przez to będziesz musiał pogodzić się z wysokimi kosztami życia w tym mieście. Czy jednak rzeczywiście są one aż tak wysokie, jak to wszyscy twierdzą? Czy Warszawa naprawdę jest najdroższym miejscem do życia w Polsce? Niestety tak, ale to nie znaczy, że tylko osobom najbogatszym udaje się wieść szczęśliwe i spokojne życie w stolicy. Tak naprawdę zawsze i wszędzie jesteś w stanie oszczędzać, jeśli tylko potrafisz to robić. Nie musisz stołować się na mieście, nie musisz kupować najdroższych ubrań i nie musisz pijać kawy z popularnych kawiarni. Pamiętaj, by nigdy nie próbować żyć ponad stan. Pozwalaj sobie na to, na co naprawdę możesz sobie pozwolić.

Motywacja do działania

Wysokie koszty życia w Warszawie mogą zresztą okazać się tą dziwną motywacją do tego, by robić coś więcej. Jeżeli życie w Warszawie naprawdę ci się spodoba, na pewno nie będziesz chciał opuszczać tego miasta i zrobisz wszystko, by w nim pozostać. W tym celu nieraz pomyślisz o zmianie pracy. Będziesz codziennie wieczorami przeglądać kolejne oferty pracy w Warszawie, a w wolnym czasie zaczniesz pracować nad swoim wykształceniem i doświadczeniem. Na swój specyficzny sposób Warszawa rzeczywiście motywuje do tego, by robić coraz więcej i więcej. W tym mieście po prostu nie da się osiąść na laurach i sam się o tym przekonasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here