Zasadniczo wszystkie rodzaje rodzaje chwastów będą konkurowały z roślinami uprawnymi o słońce, wodę oraz składniki mineralne zawarte w glebie.

Chwasty które wzrastają szybko w pierwszej fazie mogą przesłaniać światło słoneczne innym roślinom, będzie to oczywiście niekorzystne. Dlatego też często stosujemy herbicydy przedwschodowe, które opóźniają kiełkowanie oraz wzrost chwastów. Oczywiście nie są one w 100% skuteczne ponieważ część chwastów w końcu wzrośnie jednak czasowe zatrzymanie rozrostu będzie działało bardzo pozytywnie.

Wilczomlecz obrotny toksyczny chwast w ogrodach i uprawach rolniczych

Niektóre niepozornie wyglądające chwasty mogą być trujące lub też szkodliwe dla zdrowia, dobrym przykładem będzie wilczomlecz obrotny, w którego skład wchodzi kwas mlekowy, który może prowadzić do podrażnienia skóry. Jest to roślina posiadająca właściwości toksyczne, kwas wydostaje się z roślinnym podczas uszkodzenia, rozcięcie lub też złamania łodygi. Obecnie stosowane są bardzo zaawansowane herbicydy selektywne, mogą one działać jedynie na określone gatunki i rodzaje chwastów. Dzięki temu nie uszkadzają roślin uprawnych, są bezpieczne w użytkowaniu. Naturalnie należy pamiętać o zasadach które pozwolą na uzyskanie najlepszych wyników naszych oprysków. W tym przypadku pamiętajmy aby nie wykonywać oprysków w dni ciepłe i słoneczne ze względu na możliwość wyparowania składników z powierzchni liści. Dodatkowo także nie wykonujemy oprysków przed opadami, które mogłyby zmyć oprysk do gleby. Innym czynnikiem niesprzyjającym będzie z pewnością silny wiatr który może spychać oprysk na inne obszary. W przypadku kiedy chcemy usunąć wilczomlecz obrotny z naszych upraw powinniśmy zastosować te same zasady, wówczas chwasty będą usuwane bardzo skutecznie. Naturalnie pamiętajmy o tym że opryski niekiedy trzeba będzie powtórzyć. Dodatkowo możemy stosować także usuwanie mechaniczne, które dobrze sprawdzi się przy równych grządkach, równych odstępach. Innym pomysłem może być płodozmian kiedy dodatkowo możemy zmniejszyć występowanie grzybów na naszych uprawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here