Gmail posiada wiele ukrytych, rzadko używanych czy zaskakujących funkcji. Ta największa poczta elektroniczna oferuje znacznie więcej niż jedynie tworzenie i wysyłanie e-maili, dzięki czemu możemy ułatwić sobie pracę, zwiększyć poziom bezpieczeństwa czy skorzystać z kilku trików. W tym tekście prezentujemy 5 niecodziennych i zaskakujący funkcji Gmail-a, z których możemy skorzystać bardzo prosto i które często znajdują się tuż obok przycisków, które używany na co dzień.

Anuluj wysłany e-mail

Pierwszą i jedną z najbardziej przydatnych opcji, jaką oferuje nam Gmail, jest anulowanie wysłanego e-maila. Bardzo często przypominamy sobie tuż po naciśnięciu przycisku “wyślij”, że umieściliśmy nieodpowiednie liczby lub zapomnieliśmy o załączniku. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi często niewykorzystywana opcja, jaką jest anulowanie wysłanego e-maila. Po kliknięciu “wyślij” w lewym dolnym rogu przeglądarki ukazuje się nam przycisk „anuluj”. Po chwili znika, a wiadomość trafia do nadawcy. Tylko od nas zależy, jak długo będzie trwała możliwość anulowania wysłanego e-maila. Ustawienia całej funkcji możemy skonfigurować w ustawieniach e-maila np. podając wartość od 5s do 30 s. Fizycznie jest to bufor czasowy. Po wysłaniu e-maila znajduje się on jeszcze u nas w skrzynce przez 5, 10 czy 30 sekund i mamy możliwość “anulowania jego wysłania”. Dopiero po tym czasie e-mail fizycznie opuszcza naszą skrzynkę i trafia do adresata. Taki bufor może być przydatny w bardzo wielu różnych sytuacjach np. w zawodowych.

Zaplanuj wysyłkę na konkretny dzień i godzinę

Drugą niezwykle przydatną funkcją, którą może w znaczący sposób zwiększyć komfort używania naszej skrzynki e-mailowej, jest możliwość zaplanowania daty wysyłki e-maila. Funkcja jest bardzo prosta i polega na stworzeniu gotowego e-mail. Gdy to uczynimy i posiadamy już wiadomość gotową do wysłania, wystarczy kliknąć w przycisk strzałki w dół, obok przycisku “wyślij”. Po najechaniu na niego będziemy mogli wybrać opcję “zaplanuj wysłanie”. Ukaże się nam wtedy kalendarz, w którym będziemy mogli wybrać odpowiedni dzień oraz godzinę. Po określeniu daty wysłania e-maila klikamy „zaplanuj”, a e-mali trafia do folderu “zaplanowane” w lewym menu pod sekcje “odebrane”, “wysłane” itp. E-mail znajduje się tam do czasu nadejścia pory jego wysłania. Do tego czasu możemy go edytować, anulować lub zmienić datę wysłania np. na wcześniejszą. Dzięki tej opcji możemy zaplanować wysyłkę e-maili np. w pracy według konkretnego harmonogramu, tak aby samodzielnie nie czekać do określonej godziny czy momentu, gdy mamy do wysłania kilkanaście e-maili.

UDW i DO — Sprawdź jak wysyłać niewidocznie e-maile do wielu osób

Kolejną funkcją Gmaila, którą posiadają również inne skrzynki pocztowe, ale nie jest jednak często używana — jest wysyłanie wiadomości do wielu odbiorców. Podczas tworzenia wiadomości przeważnie wpisujemy kilku odbiorców w pole “DO” i wysyłamy e-maila. Jest to jednak tylko podstawowa forma określenia odbiorców, która często się nie sprawdza i nie funkcjonuje poprawnie. Wszyscy odbiorcy, którzy otrzymają takiego e-maila, mają listę wszystkich odbiorców oraz ich e-maile. Często jednak chcemy wysłać wiadomość do danej osoby oraz kilku innych tak, aby nie wiedzieli oni nawzajem o sobie. Może to być np. wysyłanie kopii do przełożonego podczas rozmów z kontrahentami czy wysyłanie ofert handlowych lub np. życzeń świątecznych. W takim wypadku warto skorzystać z pola “UDW”, a nie “DO”, czyli — ukryte do wiadomości. Po wpisaniu kilku adresów e-mail i wysłaniu wiadomości, dotrze ona do odbiorców, ale żaden z nich nie będzie wiedział, czy i do kogo jeszcze wysyłaliśmy wiadomości.

Samozniszczenie e-maila w skrzynce odbiorcy

Jedną z najbardziej widowiskowych i atrakcyjnych funkcji Gmaila jest ta, z samozniszczającym się e-mailem w skrzynce odbiorcy. Bez obawy o “wybuch czy tumany kurzu” możemy wysłać taką wiadomość, która po upływie pewnego czasu samoistnie skasuje się w skrzynce odbiorcy wiadomości. To bardzo przydatna i zwiększająca bezpieczeństwo funkcja Gmail-a, z której możemy korzystać prosto, szybko i darmowo. Podczas tworzenia e-maila wystarczy napisać wiadomość, a następnie w dolnym menu wybrać przycisk “włącz lub wyłącz tryb poufny”. Przycisk ten znajduje się jako ostatni na prawym skraju menu. Jeśli klikniemy w ten przycisk, będziemy mogli określić, ile ważny będzie – mail po wysłaniu. Mamy do dyspozycji 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc, 3 miesiące i 5 lat. Działanie tej funkcji jest również proste. Osoba, która otrzyma e-mail, będzie mogła sprawdzić go np. do 24h czy do 7 dniu od daty otrzymania e-maila. Po tym czasie wejście w e-mail będzie skutkowało wyświetleniem białej pustej planszy.

Rozwiązanie to bazuje na ciekawym rozwiązaniu technicznym. E-mail nie jest wcale wysyłany do odbiorcy, a jest tworzony w postaci pojedynczej “kartki” – strony na serwerach Google. Osoba, która otrzymała e-maila, otrzymała link, który prowadzi właśnie do tego e-maila. Jeśli odbiorca zdąży przeczytać wiadomość w określonym czasie i przejdzie do dedykowanej strony z e-mailem na serwerze Google – zobaczy ją. Po określonym czasie link przestanie działać, a odbiorca nie będzie miał możliwości sprawdzenia wiadomości. W ten sposób możemy wysyłać np. ważne wiadomości, które bez opuszczenia serweru Gogole będą dobrze chronione i kasowane np. gdy o nich zapomnimy po pewnym czasie.

E-mail na hasło SMS

Ostatnią, piątą i również bardzo ciekawą funkcją jest wysłanie e-maila, który otworzy się jedynie wtedy, jeśli posiadamy do niego kod SMS. Opcja ta działa na takiej samej zasadzie co samoniszczący się e-mail. Również po jego stworzeniu należy wejść w opcje “włącz lub wyłącz tryb poufny. Tym razem w dolnej części zaznaczamy opcję “kod SMS”. Możemy używać jej w połączeniu z terminem ważności i samozniszczeniem się wiadomości. Gdy będziemy wysyłać e-maila, będziemy musieli podać numer telefonu odbiorcy. W tej opcji otrzyma on e-maila oraz SMS z kodem, który będzie musiał wpisać w swojej skrzynce e-mail, jeśli będzie chciał wyświetlić wiadomość od nas. Dzięki tej opcji bezpieczeństwa nie musimy obawiać się o wpadnięcie wiadomości w niepowołane ręce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here