Praca bardzo często jest wymagająca oraz intensywna. Niezależnie od tego, na jakim stanowisku pracujemy, chcemy pracować jeszcze efektywniej, skuteczniej oraz odnosić lepsze rezultaty. Często zderzamy się, z murem, którego nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Czasami po prostu nie pozwala to nam się dalej rozwijać, a czasami jest dla nas uciążliwe i dokuczliwe. Stosując kilka sztuczek, trików i zasad, możemy pracować jeszcze wydajniej, skuteczniej oraz bardziej komfortowo dla nas. W tym tekście prezentujemy ciekawe sposoby na to, aby pracować efektywniej i skuteczniej.

Idź wypoczętym do pracy!

Pierwszą poradą, która pomoże nam pracować bardziej komfortowo, skutecznie i efektywnie jest…. przygotowanie się jeszcze przed wyjściem do pracy. Jest to ważny czynnik, na który przeważnie nie zwracamy uwagi. Wstając rano, warto zjeść śniadanie oraz wyspać się — kładąc się spać odpowiednio wcześniej. W przeddzień pracy nie powinniśmy uczestniczyć w imprezach, długich podróżach czy męczących zadaniach, gdyż następnego dnia będziemy po prostu zmęczeniu. Odpoczynek dzień przed pracą z pewnością zaowocuje lepszym samopoczuciem dnia następnego. Idąc do pracy, warto zrobić to nieco wcześniej. Dzięki temu dotrzemy do niej na czas, będziemy mieli czas przygotować się do pracy i nie będziemy musieli nerwowo rozpoczynać dnia od pospiesznego przesiadania się w komunikacji miejskiej czy trąbieniem w korku na inne samochody.

Ład i porządek na miejscu pracy — Przygotowanie stanowiska pracy

Drugim elementem, który wpływa na naszą skuteczną efektywną pracę, jest przygotowanie własnego stanowiska przed pracą. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne. Jeśli przystępując do pracy, będziemy zaopatrzeni we wszystkie przybory, akcesoria i będą one poukładane, znacznie bardziej komfortowo będzie się nam pracowało. Nie będziemy musieli odrywać się od pracy, przerwać jej czy szukać akcesoriów w swoim miejscu pracy. Taka zasada dotyczy wszystkich stanowisk pracy od tych biurowych po te zlokalizowane w fabrykach. odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy to też wyregulowanie fotela czy przesunięcie biurka. Powinniśmy przygotować sobie również plan pracy na cały dzień lub ew. dokumenty czy elementy, które musimy wykonać tak, aby rozpoczynając pracę być skupionym jedynie na samej pracy, a nie jej planowaniu.

Zadbaj o odpowiednie stanowisko pracy

Rozwinięciem poprzedniego punktu jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków do pracy. O ile uporządkowanie własnych rzeczy i przygotowanie stanowiska pracy jest całkowicie od nas zależne, o tyle zapewnienie sobie dogodnego miejsca pracy już nie. Jeśli jednak mamy możliwość warto zadbać, aby w miejscu pracy była odpowiednia temperatura. Jest to ważne szczególnie latem, kiedy temperatury sięgają np. 30 stopni. Warto w tym celu uzgodnić zamontowanie np. klimatyzacji lub samodzielnie zatroszczyć się w wentylator. Dobrym pomysłem jest również osłonięcie okien, jeśli w pomieszczeniu, w którym pracujemy, jest ciemno lub na parapecie stoją segregatory. Taki ruch wpuści więcej światła do pomieszczenia, a nam będzie pracowało się bardziej komfortowo. Jeśli mamy dbać o nasze stanowisko pracy warto również dodać rośliny, które będą miłym urozmaiceniem dziennej pracowniczej monotonii. Dobrym pomysłem będzie też przestawienie mebli w ten sposób, aby najpotrzebniejsze rzeczy w postaci segregatorów znajdowały się bliżej stanowiska pracy a rzadziej używane dalej od niego. Przestawienie biurek czy szafek może dać realną korzyść.

Odpoczynek podczas pracy

Ważnym punktem każdego dnia jest przerwa w pracy. Aby czuć się komfortowo w pracy oraz efektywnie pracować, powinniśmy wykorzystać ją w przemyślany sposób. Z pewnością podczas niej powinniśmy zjeść posiłek, aby być sytym. W trakcie przerwy powinniśmy całkowicie odciąć się od swojego miejsca pracy oraz samych obowiązków. Zdecydowanie nie warto w czasie przerwy rozmawiać o pracy, planować jej czy spędzać czas tam gdzie pracujemy. Da to nam tak ważny odpoczynek psychiczny. W takim momencie warto również wyjść na świeże powietrze, aby dotlenić nasz mózg. Oprócz odpoczynku psychicznego powinniśmy również odpocząć fizycznie lub jeśli mamy siły wręcz przeciwnie, wykonać pewne ćwiczenia. O opcji tej powinniśmy zdecydować samodzielnie na podstawie naszego stanu zmęczenia i rodzaju pracy. Jeśli prowadzimy np. siedzący tryb pracy i pracujemy w biurze, możemy zrobić kilka przysiadów lub rozciągnąć się.

Porada: O ile mamy taką możliwości, warto wykonać drzemkę w pracy. Nawet 15-minutowa drzemka potrafi sprawić, że nasz mózg będzie pracował o 20%-30% wydajniej niż bez niej. Trend ten jest jak najbardziej sprawdzony i wiarygodny, o czym świadczą np. hamaki czy specjalne sofy, które zapewniają pracownikom największe na świecie korporacje. Jeśli mamy taką możliwość warto stworzyć sobie takie miejsce odpoczynku.

Ważniejsze czynności wykonaj rano

Bardzo ważną zasadą efektywnej pracy jest wykonywanie ważniejszych czynności rano — o ile jest to możliwe. Jeśli zatem mamy wybór powinniśmy te najważniejsze projekty, spotkania czy czynności wykonać w pierwszych godzinach naszej pracy. W tym czasie, nie jesteśmy przemęczeni, możemy dużo lepiej się skupić na wykonywanych czynnościach oraz mamy więcej siły. Wykonanie trudnej lub stresującej czynności i nieodwlekanie jej do końca dnia niweluje również stres oraz oczekiwanie w napięciu na ten “najgorszy moment” w pracy. Wykonanie trudnych czynności przyjdzie nam rano również znacznie łatwiej niż np. po godzinie 12, kiedy myśleć będziemy już o obiedzie, powrocie do domu, planach po pracy czy będziemy po prostu zmęczeni fizycznie.

Przygotuj się do następnego dnia

Porada, z której niestety nie korzysta zbyt wiele osób, jest ta dotycząca przygotowania się na następny dzień. Jeśli pozostało nam w pracy pod koniec dnia trochę czasu, warto poświęcić go na przygotowanie stanowiska pracy na następny dzień, zaplanowanie prac, czy wręcz wykonanie kilku małych czynności, które pozwolą rozpocząć pracę nazajutrz z pewnym zapasem czasu. Dzięki temu szybciej również minie nam czas oczekiwania “do 15” i “upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here