Skorzystaj z porównywarki OC, aby wybrać najtańsze ubezpieczenie

0
864

Ubezpieczenie OC należy do obowiązkowych ubezpieczeń, które musi opłacić każdy właściciel samochodu. Jest ono prawnie uregulowane, a zrezygnowanie ze składek i pozostawienie pojazdu bez ważnej polisy OC może grozić poważnymi karami finansowymi ze strony Narodowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak zatem uniknąć wysokich kosztów i zabezpieczyć swój samochód?

Polisa OC – co obejmuje i co ma wpływ na wysokość składek?

Polisa OC jest rodzajem ubezpieczenia, które nawiązuje się pomiędzy właścicielem samochodu a firmą ubezpieczeniową. W porozumieniu tym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrywania kosztów kolizji czy wypadków, których sprawcą był właściciel pojazdu. Dzięki temu zostaje on odciążony finansowo i nie musi wypłacać roszczeń z własnej kieszeni, co często przekraczałoby jego możliwości.

Ze względu na to, że polisa OC zawsze obejmuje ten sam zakres świadczeń, nie mogą one wpływać na jej wysokość. Z tego względu na wysokość świadczenia wpływ ma przede wszystkim model i marka samochodu, a także jego wiek. Drugim czynnikiem, który może zmienić koszty polisy, jest wiek i doświadczenie kierowcy, które liczy się w latach od momentu wydania prawa jazdy. Nie bez znaczenia jest także jego miejsce zamieszkania oraz dotychczasowa historia, w tym bezkolizyjna jazda. Może ona wpłynąć na obniżenie kosztów składek, zgodnie z tabelą ustaloną indywidualnie przez każdego ubezpieczyciela.

Renoma ubezpieczyciela nie jest bez znaczenia

Podejmując decyzję o podpisaniu umowy ubezpieczeniowej z konkretną firmą, warto skoncentrować się na kwestii jej renomy. Dobra opinia klientów oraz wieloletnie, bezproblemowe działanie na rynku to gwarancja, że ubezpieczyciel wywiąże się ze swoich obowiązków w razie wypadku.

Jakiego rodzaju zdarzenia obejmuje polisa OC?

Przed podpisaniem polisy warto zastanowić się, jakiego rodzaju świadczenia zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. W ich zakres wejdą bowiem nie tylko szkody wyrządzone podczas jazdy, ale również te, które mogą wydarzyć się podczas załadunku i rozładunku lub wsiadania i wysiadania z auta. Ubezpieczenie dotyczy przy tym zarówno uszkodzeń innych pojazdów, jak i osób, które zostaną poszkodowane w wypadku.

Zastanówmy się także, czego nie obejmuje OC. Nie dotyczy ono szkód wyrządzonych naszemu pojazdowi np. poprzez włamanie do niego i kradzież – tego typu zdarzenia objęte są polisą AC. OC nie pomoże także, jeśli niezbędne będzie holowanie naszego pojazdu – za tę kwestię odpowiada bowiem dodatkowy pakiet Assistance.

Porównywarka pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę

Wiedząc już, czego można oczekiwać od polisy OC oraz znając czynniki wpływające na wysokość składek, warto poszukać odpowiedniego ubezpieczenia. Ze względu na to, że zakres ubezpieczenia jest zawsze taki sam, warto skoncentrować się w dużej mierze na cenie, oferowanej przez daną firmę.

Porównywarka OC to narzędzie, które pomoże w wykonaniu tego zadania. Wystarczy wprowadzić do niej odpowiednie dane w formularzu, aby szybko uzyskać konkretne propozycje od kilku ubezpieczycieli. Dzięki temu z łatwością można będzie dobrać najkorzystniejszy wariant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here