Prowadząc swoją działalność chcesz zoptymalizować rozwiązania w swojej firmie, zaczynając od tych związanych z kosztami, a kończąc na kwestiach administracyjnych. Ostatnio popularne są dwa narzędzia, które ułatwiają prowadzenie działalności oraz poprawiają jej płynność finansową: estoński CIT i faktoring. Z tego artykułu dowiesz się, czym są te rozwiązania, a także jakie warunki musisz spełnić, aby z nich korzystać.

​Estoński CIT – co to takiego?

Kilka lat temu w Polsce wprowadzono tzw. estoński CIT. Jest to uproszczony system opodatkowania, kierowany przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Polega on na odroczeniu momentu opodatkowania zysku do chwili jego wypłaty w formie dywidendy.

​Co wyróżnia estoński CIT?

  • Płacisz podatek dochodowy dopiero przy wypłacie zysku.
  • Dla poprawy i skuteczności działań administracyjnych, mierzysz się z mniej skomplikowaną księgowością podatkową.
  • Możesz reinwestować zyski bez ich natychmiastowego opodatkowania.

​Faktoring – co to takiego?

To usługa finansowa, która ma na celu poprawę płynności finansowej w Twoim przedsiębiorstwie. Firma faktoringowa wykupuje od Ciebie należności przed terminem ich płatności.

Korzystanie z faktoringu pozwala firmom uzyskać natychmiastowy dostęp do gotówki za faktury wystawione z odroczonym terminem płatności. Jest to opłacalne dla ich budżetów rozwiązanie.

Istnieje kilka rodzajów faktoringu, ale najpopularniejsze z nich to: faktoring pełny, niepełny lub mieszany. W zależności od wyboru faktor może przejąć całkowite, częściowe lub jedynie do pewnego limitu ryzyko niewypłacalności dłużnika.

​Jakie są główne zalety faktoringu?

  • Masz szybki dostęp do gotówki.
  • Dostosowanie usług do specyficznych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.
  • W przypadku faktoringu pełnego lub mieszanego, istnieje ochrona przed niewypłacalnością dłużników.

Więcej informacji o estońskim CIT i faktoringu uzyskasz na stronie: https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-estonski-cit/

​Czy można korzystać z estońskiego CIT i faktoringu jednocześnie?

Oczywiście, można korzystać z obu rozwiązań jednocześnie, jednak trzeba spełnić kilka podstawowych warunków, aby metody te były legalne i wartościowe dla Twojego przedsiębiorstwa.

Po pierwsze, musisz prowadzić księgowość zgodnie z zasadami estońskiego CIT. Choć zakłada on uproszczoną księgowość, to nadal konieczne jest dokładne rejestrowanie wszystkich operacji finansowych. Natomiast, przy faktoringu należy dodatkowo rejestrować transakcje faktoringowe (umowy faktoringowe, przelewy wierzytelności oraz wszelkie opłaty związane z usługami faktoringowymi).

Pamiętaj, że wszystkie transakcje faktoringowe muszą być przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego i finansowego. Musisz upewnić się, że faktoring nie narusza zasad regulujących estoński CIT. Najlepiej skonsultuj się w tej kwestii ze specjalistą.

Faktoring może wspierać proces reinwestowania zysków w rozwój przedsiębiorstwa, zapewniając firmie szybki dostęp do środków finansowych na inwestycje. Korzystając z estońskiego CIT powinieneś więc skupić się na reinwestowaniu zysków uzyskanych dzięki faktoringowi w rozwój swojej firmy.

Jeśli chcesz skorzystać z estońskiego CIT, nie możesz mieć żadnych zaległości podatkowych. Musisz terminowo rozliczać się z fiskusem i opłacać zobowiązania podatkowe.

Estoński CIT i faktoring mogą przynieść spore korzyści Twojej firmie. Pamiętaj o spełnieniu powyższych warunków, aby wspomóc swoją płynność finansową i rozwój przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here