Przeprowadzka do Niemiec czy też zakup pierwszego auta jako mieszkaniec tego kraju wiąże się z zagłębieniem w obowiązujące u sąsiada zza Odry przepisy. Jedną z najważniejszych kwestii pozostaje ubezpieczenie. W celu uniknięcia niepotrzebnych problemów warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ubezpieczania samochodu w Niemczech. To nie jest skomplikowane!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

W tym przypadku sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Ubezpieczenie OC Niemcy uznają za obowiązkowe. Bez wykupienia polisy w jednej z działających na niemieckim rynku ubezpieczalni nie ma możliwości zarejestrowania pojazdu w odpowiednim urzędzie. Należy również pamiętać, że poruszanie się niezarejestrowanym i nieubezpieczonym samochodem jest nielegalne. Naruszenie tych przepisów wiąże się oczywiście z poniesieniem odpowiedzialności prawnej.

Zdecydowana większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wykupienie ubezpieczenia OC to przede wszystkim ochrona własnych interesów. Jeśli dojdzie do stłuczki, to winny kierowca jest zobowiązany do pokrycia szkód powstałych w wyniku kolizji. Wypłatą odpowiedniej sumy zajmie się w tym przypadku ubezpieczalnia. Należy jednak pamiętać, że pakiet OC nie wiąże się z odszkodowaniem, jeśli kierowca uszkodzi swój własny pojazd.

Dwa rodzaje ubezpieczenia AC

Wielu Niemców decyduje się również na wykupienie nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Popularne autocasco w Niemczech funkcjonuje w dwóch formach. Częściowe ubezpieczenie daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie, jeśli samochód zostanie np. skradziony, zniszczony przez chuliganów lub uszkodzony w wyniku pożaru, zalania czy też gradobicia. Taki pakiet pokrywa również koszty szkód w przypadku uderzenia dzikiej zwierzyny.

Wykupienie pełnej wersji autocasco chroni nie tylko przed różnego rodzaju zdarzeniami losowymi, ale także zabezpiecza na wypadek uszkodzenia pojazdu z własnej winy. Ubezpieczalnia wypłaci odpowiednią sumę pieniędzy zatem także w sytuacji, gdy nieznany sprawca doprowadzi do wypadku z udziałem pojazdu klienta lub to ubezpieczony będzie winny np. kolizji. Czasami warto dopłacić i zdecydować się na pełne ubezpieczenie AC.

Dodatkowe ubezpieczenie Assistance

Doświadczeni kierowcy często wykupują również dodatkowe ubezpieczenie samochodowe Assistance. Polskojęzyczni konsultanci z firmy VKL mogą doradzić w kwestii wyboru najbardziej opłacalnego pakietu na niemieckim rynku. Bez problemu znajdą polisę, która będzie dostosowana do potrzeb i sytuacji finansowej klienta. Mogą również udzielić pomocy w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC i dobrowolnej polisy AC.

Pakiet Assistance jest formą zabezpieczenia się przez kierowcę na wypadek nagłej awarii lub wypadku. W ramach ubezpieczenia można liczyć na pomoc techników drogowych, a także opiekę medyczną i usługi organizacyjne. Odholowanie samochodu na własną rękę może znacząco uszczuplić rodzinny budżet. Firma oferująca usługi Assistance może nie tylko przetransportować auto do warsztatu, ale także np. zapewnić pojazd zastępczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here