Sytuacja na rynku kredytowym potrafi się zmieniać bardzo dynamicznie, czy to z uwagi na konkurowanie banków między sobą o klientów, czy sytuacje niezależne od nich (na przykład obniżenie stóp procentowych Narodowego Banku polskiego, która wypływa na oprocentowanie kredytów). Z tego względu kredyt, który został zaciągnięty kilkadziesiąt, kilkanaście czy nawet kilka lat temu i w tamtym momencie był korzystny, może być uznawany za zbyt drogi według obecnych standardów.
Rozwiązaniem tego problemu może być potencjalnie kredyt refinansowy, czyli jeden z kredytów celowych, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Do czego taki kredyt służy i na czym dokładnie polega? W jaki sposób może pomóc pozbyć się innego, drogiego kredytu? Czy się opłaca? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy!
Do czego służy kredyt refinansowy?
Kredyt refinansowy, jak już wspomniano, jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że nie można wydawać środków pozyskanych za jego pomocą w dowolny sposób, a jedynie w taki, który został określony w umowie kredytowej. W przypadku kredytu refinansowego przeznaczeniem takiego zobowiązania jest spłacenie w całości bieżącego kredytu i zastąpienie go nowym na lepszych warunkach.
Stary kredyt jest w związku z tym zamykany i dawny wierzyciel nie może już wysuwać wobec kredytobiorcy żadnych roszczeń. Można powiedzieć, że schemat działania takiego kredytu jest podobny, jak w przypadku przenoszenia numeru komórkowego do innej sieci. W tym przypadku kredyt jest przenoszony z banku do banku, aby zmodyfikować jego warunki na korzystniejsze. Warto nadmienić, że, w przeciwieństwie do restrukturyzacji kredytu, obecny wierzyciel nie musi wyrazić zgody na refinansowanie zobowiązania.
Jeśli zainteresował Cię temat kredytu refinansowego, więcej dowiesz w tym zakresie tutaj: https://splatapozyczek.pl/kredyt-refinansowy/. Nie każdy zdaje sobie w ogóle sprawę z tego, że taki typ kredytu istnieje, a w wielu przypadkach może się on okazać ciekawym rozwiązaniem.
Czy kredyt refinansowy się opłaca?
Kredyt refinansowy może być opłacalnym rozwiązaniem, z uwagi na zmiany, jakie zachodzą na rynku kredytowym na przestrzeni lat. Dzięki refinansowaniu możemy potencjalnie zamienić stary kredyt o wysokim oprocentowaniu na nowy, z niskim oprocentowaniem. Dodatkowo, w przypadku nowszych kredytów obowiązują pewne regulacje prawne, które dają kredytobiorcom więcej praw niż wcześniej.
Konkretnie w przypadku kredytów hipotecznych takim dokumentem jest Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Gwarantuje ona między innymi możliwość nadpłacenia kredytu lub jego wcześniejszego spłacenia w dowolnym momencie. Co więcej, według tej ustawy kredytodawca nie może pobrać prowizji za taką czynność, o ile upłynęły już 3 lata od zaciągnięcia kredytu.
Zanim jednak podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu refinansowego, powinniśmy zapoznać się dokładnie ze swoją umową kredytową, szczególnie w przypadku starszych kredytów, których nie obejmuje powyżej wymieniona ustawa. Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na zapisy dotyczące wcześniejszej spłaty zobowiązania i związanej z tym faktem prowizji.
Co zrobić, żeby wziąć kredyt refinansowy na najlepszych warunkach?
Samodzielne zaciągnięcie kredytu refinansowego jest możliwe, ale niekoniecznie taka opcja będzie najbardziej opłacalna. Z powodu braku wiedzy i doświadczenia możemy bowiem zdecydować się na mało korzystną ofertę.
Dlatego też, jeśli chcemy wziąć kredyt refinansowy na najlepszych warunkach, powinniśmy skorzystać ze wsparcia eksperta. Dobry pośrednicy kredytowi, tacy jak Spłata Pożyczek, wyszukają dla Ciebie najbardziej atrakcyjny kredyt, a następnie będą negocjować z bankiem, aby uczynić go jeszcze tańszym. To prostsze i wygodniejsze rozwiązanie niż szukanie kredytu samemu.