W dzisiejszym świecie coraz więcej rzeczy można zrobić przez internet. Niektóre z nich, takie jak zakupy bez wychodzenia z domu, postrzegane są przez wiele osób jako jednoznaczne udogodnienie. Inne jednak wciąż wydają się kontrowersyjne. W ostatnim czasie można zaobserwować duży wzrost dostępu do internetowych wizyt np. u psychologów. Czy psychoterapia online może być skuteczna?

Rodzaje kontaktu z psychologiem

Internetowe wizyty mogą odbywać się w sposób synchroniczny lub asynchroniczny. Druga opcja zakłada upływ dłuższego czasu między przekazaniem informacji a otrzymaniem odpowiedzi i może polegać na przykład na kontakcie mailowym. Synchroniczna forma spotkań wiąże się z synchronizacją czasową klienta z psychologiem i polegać może na przykład na wideorozmowach, w przypadku których rodzaj kontaktu nie odbiega w znaczny sposób od spotkania na żywo.

Okazuje się, że na temat skuteczności psychoterapii online przeprowadzono wiele badań (Barak i inni(2008)), których wyniki w jasny sposób ukazują brak znaczących różnic pomiędzy efektami spotkań na żywo i przez internet.

Dodatkowe udogodnienia

Skąd wziął się pomysł na to, by psycholog online był promowany i dla kogo może być szczególnym ułatwieniem? Z opcji tej przede wszystkim łatwiej jest skorzystać osobom mieszkającym w małych miastach i wioskach, dla których utrudnienie stanowią dojazdy. Brak konieczności docierania w określone miejsce może być również zaletą dla osób z niepełnosprawnościami, osób które dużo podróżują i dla przebywających za granicą chcących brać udział w terapii w swoim ojczystym języku. Jest to również wygodna opcja dla klientów z lękami społecznymi i dla wszystkich, którzy czują się bardziej komfortowo w zaciszu własnego domu.

Ograniczenia

Pomoc psychologa online nie sprawdzi się w przypadku osób z poważnymi zaburzeniami i mającymi myśli samobójcze. W takich sytuacjach zaleca się stacjonarne konsultacje ze specjalistą.

Skuteczność terapii internetowej została potwierdzona wieloma badaniami. Warto z niej skorzystać ze względu na wygodę i dostępność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here