Na czym polega odfrankowienie kredytu?

0
952

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, kwestia kredytów frankowych stanowi jeden z najpopularniejszych tematów w dziedzinie finansów Polaków. Począwszy od początku XXI wieku, kiedy banki rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję marketingową w dziedzinie oferowania kredytów hipotecznych w obcych walutach (w szczególności we frankach szwajcarskich), dziesiątki tysięcy Polaków postanowiło skorzystać z tej oferty, mając w perspektywie szybkie i przyjemne uregulowanie należności za swój wymarzony dom. Sytuacja na rynku finansowym nie okazała się jednak zgodna z obietnicami pracowników banku, co skutkuje ogromnymi problemami finansowymi Polaków aż do dzisiaj. Istnieje jednak światełko w tunelu, jakim jest proces odfrankowania kredytu.

Czym jest proces odfrrankowania kredytu

Odfrankowanie kredytu to proces, który może mieć miejsce w momencie, gdy wyłączymy ze swojej umowy kredytowej tak zwane klauzule abuzywne. Oznacza to, że kredytodawca zobowiązany jest przeliczyć całą wartość kredytu na walutę nominalną, co w naszym przypadku oznacza, że kredyt od samego początku spłacania zostanie przeliczony na Polskie złote. Sprawi to, że bank będzie musiał zwrócić klientowi lwią część niesłusznie naliczonych odsetek, a nawet rat kapitałowych, które wcześniej ze względu na wysoki kurs franka były mocno przeszacowane. Gdy odfrankowanie kredytu ma miejsce, oprócz otrzymania zwrotu środków, klient do końca trwania umowy kredytowej będzie spłacać jedną stałą ratę miesięczną, zupełnie niezwiązaną z aktualną wyceną franka szwajcarskiego.

Czy istnieje szansa, że każdy kredyt zostanie odrfankowany?

Coraz częściej w mediach możemy usłyszeć o głośnych sprawach frankowiczów, których spory z bankami rozstrzygają się na wysokich szczeblach sądowych w Trybunale Europejskim. Okazuje się, że coraz częściej sądy przychylają się do wniosku frankowiczów. By jednak bank został zobowiązany do odfrankowania kredytu, w naszej umowie muszą być zawarte klauzule, które zgodnie z powszechną opinią, działają na niekorzyść klienta. Nie każdy bank stosował te praktyki, w związku z tym nie w każdym przypadku istnieje możliwość wnioskowania o odfrankowanie kredytu. W skutecznym odfrankowieniu kredytu pomaga zwykle wyspecjalizowana kancelaria prawna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here