Prawidłowa segregacja śmieci to obowiązek, który przynosi korzyści środowisku, ale i domowemu budżetowi. Obecnie wybór worków na odpady i dopasowanych koszy jest o wiele łatwiejszy, bo można liczyć na szeroką ofertę rynkową.

W jaki sposób dobierać worki na śmieci? Czy kolor i rozmiar ma znaczenie?

Dopasowanie do kosza na odpady

Każdy worek na odpady posiada odrębny kolor, rozmiar i sposób zawiązywania. Te właściwości mają wpływ nie tylko na zachowanie porządku w domu, ale i na właściwą segregacją – obowiązek każdego obywatela. Wiele z segregowanych śmieci nadaje się do recyklingu, a ich powtórne wykorzystanie eliminuje ryzyko zatruwania środowiska. Ponadto odpady umieszczane w dedykowanych workach i kubłach na śmieci, stanowią zdecydowanie mniejsze zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także pozostałych mieszkańców.

Na początku należy sprawdzić, jakiej pojemności jest kosz na śmieci, który znajduje się w domu. Od tego zależy bowiem rozmiar worka kupowanego w sklepie. Dobrze dobrany do pojemnika na odpady worek nie będzie się z niego zsuwał podczas umieszczania opadów wewnątrz. Zbyt mały worek łatwo przerwać, nawet podczas jego zawiązywania, a zbyt duży nieestetycznie wystaje spod pokrywy pojemnika na odpady i wpływa na straty finansowe.

Pojemność ma zatem duże znaczenie, a po odpowiednie worki na odpady warto się udać do sklepu https://e-hurtownia-opakowan.pl/. To gwarancja również wytrzymałości i wygodnego zawiązywania.

Znaczenie kolorów

Dzięki kolorowym workom łatwiej segregować śmieci. Konkretne barwy sugerują, jaki rodzaj odpadów może być w nich gromadzony. Na rynku znajdujemy worki:

  • niebieskie – do odpadów papierowych,
  • żółte – do tworzyw sztucznych i odpadów wielomateriałowych,
  • czerwone – do metalu,
  • czarne – do odpadów zmieszanych,
  • zielone – do szkła kolorowego lub odpadów organicznych z ogrodu,
  • fioletowe – do odpadów biodegradowalnych.

Sposób zawiązywania

Warto zwracać uwagę na sposób zawiązywania worków na śmieci. Najtańsze i najprostsze produkty nie posiadają żadnych dodatkowych elementów, dlatego gromadzenie w nich odpadów i wynoszenie do altany śmietnikowej, jest dość niewygodne. Worki opatrzone uszkami bardzo łatwo zawiązać, bez brudzenia rąk i rozsypywania przechowywanych w nich odpadków. Jeszcze lepszą propozycją są worki ze specjalną taśmą ściągającą w brzegach. Bardzo szybko można je szczelnie zamknąć, unikając kontaktu z odpadami i eliminując nieprzyjemne zapachy.

Grubość

Worki do przechowywania odpadów różnią się także pod względem grubości. Do gromadzenia głównie lekkiego papieru czy tektury, wystarczające są cienkie worki foliowe. Jeśli jednak w grę wchodzi segregowanie odpadków kuchennych lub zbieranych z ogrodu, w tym artykułów ciężkich lub o ostrych brzegach, najlepiej postawić na droższe worki wykonane z odpowiednio grubej warstwy folii. Nie przerwą się podczas przenoszenia czy też gromadzenia w nich odpadów.

Dobierając worki pod względem kolorów i rozmiarów, można liczyć na sprawną i przede wszystkim właściwą segregację odpadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here