Elementy złączne są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Wśród najpopularniejszych można znaleźć wkręty, śruby, nity zrywalne, kotwy czy złącza ciesielskie o różnej długości, szerokości czy parametrach. Produkty tego typu są standaryzowane, co oznacza, że mają specjalne oznaczenia, które ułatwiają znalezienie konkretnego artykułu szczególnie dla laika. Normy te gwarantują również, że towar jest bezpieczny i przebadany pod względem jakości.
Normy dotyczące śrub
Wchodząc do sklepu budowlanego, można znaleźć różnego rodzaju śruby, wkręty, nity zrywalne czy kołki. Jeśli ktoś nie do końca się na tej branży zna, to może mieć niemały problem, aby wybrać konkretny artykuł. Jednak producenci zadbali o to, aby klienci mogli bez problemu dobrać odpowiednią śrubkę czy złącze pasujące do konkretnego urządzenia. Są to normy, które oznaczone są symbolami ISO, DIN i PN.
Pierwszą z norm jest ISO, która jest międzynarodową normą obowiązującą w bardzo wielu krajach na świecie. Zapewne każdy słyszał o niej i wie, że jest ona gwarancją jakości i bezpieczeństwa. Kolejną normą jest PN, która jest ustalana przez Polski Komitet Normalizacyjny. Jest też DIN, która jest niemiecką normą, ale często stosowaną na polskim rynku ze względu na import elementów złącznych w dużej ilości do Polski.
Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com
Dlaczego normy są tak ważne?
W każdej branży najważniejsza jest jakość, która świadczy o wytrzymałości konkretnego urządzenia, maszyny czy konstrukcji. Szczególnie w branży przemysłowej, motoryzacyjnej, budowlanej czy elektronicznej ma to bardzo duże znaczenie, a producenci przykładają dużą uwagę do całego procesu produkcji. Nawet najmniejsza śrubka może mieć wpływ na działanie sprzętu, a więc musi spełniać ona wymogi bezpieczeństwa. Jeśli elementy złączne są znormalizowane, to także z dużo większą łatwością można je wyszukać. Problemem może być fakt, że w Polsce stosuje się trzy normy, które są oznaczone innymi symbolami. Co zatem zrobić, gdy na jednej śrubie jest symbol ISO, a na tej w sklepie DIN? Można skorzystać z tabeli konwersji.
Czym jest konwersja norm dotyczących śrub?
Konwersja polega na przekształceniu, zmianie jednego parametru w inny. W przypadku konwersji norm dotyczących śrub najlepiej jest skorzystać z gotowych tabel, które bez żadnego problemu można znaleźć w Internecie. W zestawieniu każdy produkt jest oznaczony trzema normami, a więc w ciągu chwili można odnaleźć poszukiwany kołek czy wkręt. W sklepach budowlanych też znajdują się takie pomoce, a jeśli nie, to zawsze pracownik jest do dyspozycji i może pomóc w odszukaniu konkretnej śruby.
Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – nakrętki od Stalmut.