Obecnie coraz bardziej popularne jest sprowadzanie większej ilości towaru z zagranicy. Importujemy głównie z Niemiec i Chin. Mimo barier, które stawia przed importerami obecna rzeczywistość, nadal jest to opłacalne.
Sprowadzając większą ilość towaru, najczęściej cały kontener, trzeba mieć gdzie go przechowywać. Wiele firm oferuje powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Możliwa jest krótkotrwała współpraca z magazynem, ale hale magazynowe można wynająć też na kilka lat. Długofalowa współpraca jest dużo bardziej opłacalna. Magazyny do wynajęcia to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorcy, który sprowadził sporo towaru, nie będzie mógł sprzedać go od razu i musi go przechować.
Towar przechowywany w magazynie jest solidnie zabezpieczony. Magazyny są chronione całą dobę a do samego towaru nie ma dostępu żadna postronna osoba. Dzięki temu towar może bezpiecznie oczekiwać na to aż zostanie zamówiony i przewieziony do sklepu lub klienta.
Najczęściej firma, która proponuje swój magazyn logistyczny posiada w ofercie więcej niż jeden taki obiekt. Większość ma lokalizacje w całej Polsce. Pozwala to na podstawie jednej umowy rozmieszczać swój towar w różnych rejonach kraju i dysponować nim według potrzeb. To nie tylko wygoda, ale także gwarancja przejrzystości i niższej ceny.
Magazyny, prócz tranzytowych, w których składuje się ładunki tymczasowo, dzielą się także na dystrybucyjne (handlowe) i produkcyjne.
Magazyny dystrybucyjne muszą znajdować się blisko lokalizacji końcowej, czyli miejsca zbytu towaru. To znacznie skraca czas dostawy i usprawnia logistykę na linii magazyn – sklep. Dzięki temu – gdy klient zamawia towar, którego nie ma w sklepie – może go odebrać za kilka godzin. Czasami nawet tego samego dnia.
W magazynach produkcyjnych znajdują się materiały potrzebne fabrykom do produkcji określonych towarów. Odpowiadają za zapewnienie ciągłości produkcji i bardzo często – zwłaszcza w wypadku dużych fabryk – zlokalizowane są na ich terenie albo w pobliżu. Jeśli magazyn znajduje się na terenie fabryki, komponenty dostarczane są za pomocą wózków widłowych lub niewielkich pojazdów elektrycznych. Jeśli konieczny jest transport po drogach publicznych, potrzebne będą tradycyjne ciężarówki.
Hale magazynowe różnią się od siebie pod względem budowy. Pod względem wysokości składowania, dostępne są magazyny:
– niskiego składowania – do 4,2 m;
– średniego składowania – od 4,2 do 7,2 m;
– wysokiego składowania – od 7,2 do 25 m.
Najczęściej magazyny mają powierzchnię powyżej 500 m2. Większość z nich jest zdecydowanie większa.
Każdy magazyn zatrudnia wyspecjalizowanych pracowników, którzy posiadają uprawnienia do poruszania się wózkami widłowymi i zajmują się przenoszeniem towaru z samochodu oraz na samochód. Poza tym w magazynie znajdują się przenośniki przemysłowe i układnice paletowe. Odpowiednia logistyka magazynowa pozwala na wykorzystanie wszystkich możliwości tak dużej powierzchni.
Nowoczesny magazyn wyposażony jest w terminale oraz oprogramowanie, które umożliwiają precyzyjną lokalizację towaru a także informują o tym, ile zostało go jeszcze w magazynie. To znaczna oszczędność czasu i środków.
Powierzchnie magazynowe do wynajęcia
W każdym magazynie do wynajęcia prócz półek, na których znajduje się towar i miejsc jego bezpośredniego składowania, są także wyznaczone drogi transportowe. To zapewnia bezpieczeństwo pracy pracownikom magazynu.
Zazwyczaj magazyny zlokalizowane są przy drogach wylotowych. To znaczne ułatwienie dla samochodów ciężarowych, którymi transportowany jest towar.
Wybudowanie i wynajem magazynów może być dochodowym biznesem. Naturalnie, najpierw trzeba kupić odpowiednio duży kawałek ziemi i to w dobrym miejscu a potem postawić halę. Jednak zwrot może nastąpić dość szybko. W dobie handlu internetowego, większość towarów składowana jest na zewnętrznych magazynach. Najczęściej sklep internetowy zlokalizowany jest w niewielkim biurze a wysyłka i składowanie mogą odbywać się nawet z drugiego końca Polski.
Przygotowanie odpowiedniej oferty dla biznesu e-commerce niemalże gwarantuje sukces.