Balustrada jest ozdobnym zabezpieczeniem, które najczęściej montowane jest na krawędzi zabezpieczanego elementu. Główną funkcją balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa. W wielu miejscach balustrada jest obowiązkową konstrukcją. Często obowiązek montowania balustrad nakłada prawo budowlane. W przeciwnym razie budynek może nie zostać oddany do użytku. Najbardziej znany podział balustrad to zewnętrzne i wewnętrzne.

Balustrada zewnętrzna

Balustrada kojarzy się chyba najczęściej z zabezpieczeniem znajdującym się przy schodach. Oprócz schodów, w miejscach zewnętrznych, balustradę można spotkać między innymi na balkonie, tarasie, w ogrodzie zimowym, jako ogrodzenie i wiatrołap albo po prostu jako przegrodę zewnętrzną. Czy balustrady szklane zewnętrzne są naprawdę dobrej jakości zabezpieczeniem? Oczywiście o dobrej jakości można mówić pod warunkiem, że balustrada szklana powstaje ze szkła, które spełnia wszystkie niezbędne normy i posiada certyfikaty poświadczające. Tego rodzaju szkło może być użyte jako balustrada zewnętrzna. Do tego typu zabezpieczeń najlepsze jest szkło laminowane lub hartowane.

Balustrada wewnętrzna

Balustrada wewnątrz mieszkania to najczęściej balustrada schodowa. Szkło świetnie komponuje się z innymi materiałami budowlanymi. Można je połączyć na przykład z drewnem, metalem, a nawet betonem. Są także osoby, które decydują się na szklane schody połączone ze szklaną balustradą, ewentualnie dodatkowo podświetlane. Jednak wewnątrz mieszkania szkło jest nie tylko używane jako balustrada, ale także jako panele ścienne, panele podłogowe lub sufitowe, szklane drzwi lub szklane meble . Podobnie jak w wypadku balustrad zewnętrznych, również wewnątrz pomieszczeń można wybierać między podstawowym podziałem szkła na szkło kolorowe, przezroczyste lub matowe. Co ciekawe, dzięki specjalistycznej folii można także pokusić się o bardziej ozdobne szkło z jakimś wzorem, motywem lub ornamentem. Dzięki temu nasze wnętrze nabierze niepowtarzalnego wyglądu.

Szkło laminowane lub szkło hartowane

Szkło, które powstaje w wyniku połączenia dwóch albo więcej tafli szkła za pomocą specjalnej folii, to nic innego, jak szkło laminowane. Należy ono do grupy szkła bezpiecznego. Dzięki folii znajdującej się między taflami szkła praktycznie do minimum zmniejsza się ryzyko skaleczenia i pocięcia kawałkami szkła. Wynika to z faktu, że w momencie zbicia szyby laminowanej, jej kawałki zostają na folii. Jest to cecha, która sprawia,że szkło laminowane jest bardzo często wykorzystywane w miejscach, które mogłyby się wydawać łatwym sposobem na przedostanie się złodziei. Innym szkłem należącym do grupy szkła bezpiecznego jest szkło hartowane, które poddawane jest procesowi obróbki termicznej. Tego typu obróbka sprawia, że szkło hartowane, gdyby uległo rozbiciu, to rozpada się na nieostre kawałki. Z tego względu jest ono bezpieczne, ponieważ nawet w momencie sprzątania nikt się nie skaleczy. Jednak jest to szkło, które jest odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, więc do stłuczenia tego typem szkła, dochodzi tylko w naprawdę sporadycznych sytuacjach. Firmy szklarskie bardzo chętnie wykorzystują szkło bezpieczne laminowane lub hartowane, ponieważ wieloletnie doświadczenie pokazuje, że są to bardzo odporne gatunki szkła.

szklana balustrada Binglass
Szklana balustrada Binglass.

Wady szklanych rozwiązań

Pierwszą wadą jest to, że praktycznie nie ma szans samodzielnie wykonać szklane produkty, takie jak balustrada, schody, meble, dach, panele lub ścianki działowe. Żeby wszystko było bezpiecznie zamontowane, konieczne jest wynajęcie firmy szklarskiej, która oprócz ceny za szklany produkt oczywiście musi wliczyć koszt wykonania usługi. Do świadczenia usług szklarskich niezbędny jest profesjonalny, specjalistyczny sprzęt oraz przeszkolenie związane z obchodzeniem się ze szklanym materiałem podczas montażu. Cena za dobrej jakości szkło jest dosyć wysoka, ale w ten sposób dbamy o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także swoich domowników i gości. Inną wadą szklanych produktów są często pojawiające się i widoczne odciski palców, co sprawia, że częściej trzeba je czyścić niż powierzchnie z innego surowca. Zalety szklanych produktów jednak znacząco przewyższają wady, co zachęca do stosowania tego typu rozwiązań.

Szkło jest wyjątkowym surowcem, które można stosować na zewnątrz i wewnątrz budynku, na przykład jako różnego rodzaju balustrady. Jego uniwersalność sprawia, że jest ono bardzo często wybierane jako element dekoracji. Okazuje się, że są rodzaje szkła, takie jak laminowane lub hartowane, które są bardzo odporne na uderzenia i inne czynniki zewnętrzne lub nawet atmosferyczne.

Artykuł nadesłany przez redakcję serwisu https://kursy-wroclaw.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here