Współcześnie, kiedy świat stoi otworem, ludzie mogą wybierać rozmaite kierunki podróży w celu zrealizowania planu na idealne wakacje. Wśród znajomych często słyszy się o przereklamowanych kierunkach podróży i wciąż tych samych schematach spędzania wolnego czasu. Grecja i Turcja to najczęstsze wakacyjne wybory Polaków z ostatnich lat. Czasami warto jednak popłynąć pod prąd i zdecydować się na coś innego. Bardzo atrakcyjną alternatywą jest Republika Peru. Owszem – w powszechnej świadomości kraj ten uznawany jest za ciekawy – mało kto wie jednak dokładnie jak niesamowite atrakcje w sobie skrywa. A dowiedzieć się naprawdę warto, bo odwiedzając ten kraj tworzy się wspomnienia na całe życie.

Duchy przeszłości

Republika Peru to miejsce, gdzie mocno odczuwa się historię. Czas nie płynie tam bowiem tak szybko jak w Europie. Wyraźnie czuć kulturę Indian, cywilizację Inków czy wspomnienie o epoce hiszpańskiego kolonializmu. Kraj jest także bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym. Występują w nim strefy pustynne, ośnieżone szczyty gór, rwące rzeki czy deszczowy las Amazonii, który jest wiecznie zielony. Stolicą kraju jest Lima a językami keczua i hiszpański. Miejsc wartych odwiedzenia w Peru jest całe mnóstwo. Poniżej wymienione i opisane zostaną niektóre z nich.

Lima – miasto tętniące życiem

Zwiedzanie tej cudownej stolicy warto zacząć od samego centrum. Monumentalny pomnik peruwiańskiego bohatera walk niepodległościowych Ameryki na Plaze de San Martin to coś, co każdemu zaprze dech w piersiach. Osoby lubiące degustować lokalne alkohole powinny wybrać się do pobliskiego Hotelu Bolivar, który słynie z drinków na bazie narodowego peruwiańskiego trunku zwanego ”pisco”. Wrażenie robi także barokowy kościół Iglesia de la Merced. Wybudowano go w połowie XVI wieku i odprawiono w nim pierwszą w historii mszę w Limie. Warto odwiedzić także Pałac Prezydencki. Zaraz po tym przejść można do kościoła i klasztoru dominikanów – Convento de Santo Domingo. Samo wnętrze budynku jest bardzo ciekawe, a z wieży kościoła można zobaczyć niesamowity widok, jaki tworzą rozciągające się kolorowe domki na wzgórzu Cerro San Cristobal. Nie zaleca się jednak samodzielnej wędrówki na wzgórze, ponieważ może to być niebezpieczne. Istnieje jednak możliwość poproszenia lokalnego przewodnika o zorganizowanie wycieczki w to miejsce. Oprócz samego centrum Limy warto odwiedzić także dzielnice takie jak Barranco czy Miraflores. Barranco szczególnie przypadnie do gustu artystom. Słynie bowiem z przepięknych murali, które wypełniają niemalże całą dzielnicę. Stolica kraju jest zdecydowanie ważnym lementem w planie wycieczki do Peru.

Wiecznie zielona Amazonia

Do tego – że wycieczka po amazońskiej dżungli będzie jednym z największych życiowych wspomnień – nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niemal każdy kiedyś zastanawiał się nad tym jak by to było spędzić noc w prawdziwej dżungli! Tak, takiej rodem z filmu o Tarzanie. Monumentalne drzewa, mnogość roślin i gatunków zwierząt gwarantują niesamowite przeżycia. Warto skorzystać z atrakcji jaką jest wycieczka łódką po Amazonce, albo spędzić noc w tym niezwykłym lesie. Nocą w buszu jest zupełnie ciemno, ale za to bardzo głośno. Tętniąca życiem przyroda gwarantuje niezapomniane emocje.

Jezioro Titicaca

Titicaca to jezioro, które jest położone najwyżej na świecie, bo aż 3 812 m n.p.m! Jest to jezioro, którego wartość kulturalna i religijna dla ludzi regionu andyjskiego jest nieoceniona.

Peru ciekawostki: Legenda głosi, że na samym początku świata Słońce, Gwiazdy oraz Księżyc przywędrowały właśnie nad to jezioro, i dopiero z niego wstąpiły na nieboskłon.

Jest to jezioro magiczne, gdzie duch historii jest niemal namacalny. Region Titicaca to także miejsce z którego wywodziła się najbardziej wpływowa cywilizacja preinkaska – Tiahuanaco. Pływając po jeziorze można odkrywać poszczególne wyspy. Dla ludności żyjącej na nich czas zatrzymał się kilka wieków temu. Żyją oni bez cywilizacji, w całkowitej zgodzie z Matką Naturą. Na wyspie Amantani z łatwością można znaleźć rodzinę, która chętnie przyjmie gości, zapewni nocleg oraz poczęstuje indiańskimi przysmakami.

Kanion Colca

Tak jak jezioro Titicaca jest najwyżej położonym jeziorem na świecie – tak kanion Colca jest NAJGŁĘBSZYM kanionem na świecie! Jak widać – w Peru wiele rzeczy jest ”naj”. Długość kanionu wynosi 120 km, a głębia tej szczeliny dosięga do 4200 m. Sama myśl przyprawia o lęk wysokości. Jest to jednak miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć. Krajobraz zapiera dech w piersiach i gwarantuje niezapomniane emocje. W dole kanionu płynie rwąca, bardzo ciężka do przebycia rzeka, a ponad nim latają ogromne kondory. Nie można pominąć faktu, że kanion Colca wypełnia odrobina polskich barw. W 1981 roku polacy jako pierwsi przepłynęli bowiem niebezpieczną rzekę Rio Colca! Zostali tym samym wpisani do Księgi Rekordów Guinnessa. Podczas swojej niesamowitej wyprawy nadali niektórym miejscom w kanionie kilka nazw, np. Kanion Polaków, czy też Kanion Czekoladowy. Te nazwy zostały później zatwierdzone przez Instytut Geograficzny w Peru, są więc oficjalne. Warto zobaczyć te miejsca.

Podsumowując – Peru ma na swojej mapie tyle niesamowitych miejsc, że nie sposób ich wszystkich wymienić, a co dopiero odwiedzić. Zdecydowanie warto jednak próbować. Każde z nich niesie za sobą niewyobrażalne doświadczenia. Peru jest nie tylko miejscem odpoczynku, ale przede wszystkim wrażeń, zjednoczenia z naturą i odkrycia nie tylko miejsc, ale także zupełnie nowej strony samego siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here