Polski Ład to wciąż ustawa, która wśród wielu Polaków, a zwłaszcza przedsiębiorców może budzić wiele wątpliwości. Niejednokrotnie niejasne przepisy i wprowadzanie ciągłych poprawek powoduje, że ciężko połapać się w poszczególnych przepisach co skutkować może błędami w prowadzeniu własnej firmy bądź działalności gospodarczej. Poniżej przygotowaliśmy kilka najważniejszych informacji, które pomogą poukładać poszczególne przepisy w całość i zastosować je zgodnie z ich przeznaczeniem, jednocześnie ułatwiając w przyszłości rozliczenie PIT, czy uiszczenie należytych składek.

  • Założenia Polskiego Ładu – co warto wiedzieć w ramach Polskiego Ładu?
  • Rozwiązania podatkowe w polskim Ładzie – zasady dla pracowników i przedsiębiorców rozliczających się z dochodów
  • Zmiany w podatku dochodowym – rozliczenia małych i dużych rodzin

Założenia Polskiego Ładu – co warto wiedzieć w ramach Polskiego Ładu?

Polski Ład to nic innego, jak wdrożone nowe prawo, które miało na celu odbudowę gospodarki państwowej po wybuchu pandemii Covid -19. Polski Ład zakłada zmniejszenie nierówności społecznej i stworzenie korzystnych warunków finansowych oraz wprowadzenie licznych zmian podatkowych, które miałby pozytywnie odbić się na portfelach Polaków.

Nowe zasady zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów dotyczą zarówno przedsiębiorców mających założone duże firmy zatrudniające pracowników, jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jedna z głównych zmian są zapisy o ustawach podatkowych, które dotychczas miały jasno określone ulgi, wynikające z tytułu rozliczania się z małżonkiem, posiadania dziecka, czy założenia poraz pierwszy złącza internetowego. Dziś sytuacja nieco się zmienia i warto się z nią dokładnie zapoznać, zanim przystąpisz do rozliczenia.

Najistotniejszym elementem jest przyjęcie, że wszyscy rozliczający się za rok 2022 będą musieli zastosować się do zasad uchwalonych od 1 lipca 2022 roku, czyli wszelkie zaliczki wyższe niż będzie miało to miejsce po wskazanej dacie pobierane na rzecz rozliczenia w ciągu roku zostaną zwrócone, jako tradycyjny zwrot podatku po złożeniu deklaracji PIT. Zmiany i modyfikacje obejmują również brak możliwości doliczenia ulgi podatkowej, jeżeli ta zgodnie z nowymi przepisami została wycofana z życia.

Rozwiązania podatkowe w polskim Ładzie – zasady dla pracowników i przedsiębiorców rozliczających się z dochodów

W przyjętych zasadach ogólnych dotyczących rocznych rozliczeń zmianie ulegnie obliczanie składki zdrowotnej, która w skali roku nie będzie mogła przekroczyć 8.700 zł. Co więcej, w przypadku samotnych rodziców będzie możliwość odliczenia ulgi podatkowej w maksymalnej wysokości 1.500 zł. Istotną zmianą może okazać się możliwość wyliczenia podatku hipotecznego dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, podatników rozliczających przychody ze stosunku służbowego, pracy nakładcze, czy spółdzielczego stosunku pracy. W takim przypadku ulga może przypadać na pracowników, czy małżonka podczas wspólnego rozliczania deklaracji PIT.

Podwyższona została również kwota wolna od podatku, która obecnie może wynosić 30.000 zł.

Zmiany w podatku dochodowym – rozliczenia małych i dużych rodzin

Jeżeli nie do końca wiesz, jak rozliczyć się z przychodów ewidencjonowanych, obliczyć wysokość kwoty wolnej od podatku i zawrzeć w deklaracji inne zmiany, które wdrożyła podatkowa rewolucja wykorzystaj PIT online. Złożony PIT przez internet zostanie automatycznie uzupełniony o wszystkie twoje dochody, odliczenia oraz ulgi, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i nerwy podczas wypełniania poszczególnych rubryk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here