Proces uzdatniania wody dla przemysłu (informacje: https://www.veoliawatertechnologies.pl/berkefeld-purbev) polega na zmiękczaniu cieczy i jednoczesnym usuwaniu niepożądanych związków chemicznych. W procesie oczyszczania usuwane są liczne zanieczyszczenia, takie jak mangan, żelazo, zawiesiny organiczne oraz związki chemiczne. Metody uzdatniania wody powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa przemysłowego.
Metody uzdatniania wody w przemyśle – najpopularniejsze sposoby
Woda dla przemysłu powinna być odpowiednio oczyszczona. Ciecz bezpośrednio z ujęcia nie nadaje się do produkcji żywności lub wykorzystania w układach chłodniczych maszyn przemysłowych.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest stacja uzdatniania wody w miejscu poboru cieczy z sieci wodociągowej lub własnego ujęcia. W przedsiębiorstwach przemysłowych idealnym rozwiązaniem są kolumny węglowe do usuwania chloru, zmiękczacze wody oraz systemy demineralizacji, która obniża poziom zasolenia wody.
Woda dla przemysłu – czy proces uzdatniania wody jest uzależniony od gałęzi przemysłu?
Wiele firm z branży spożywczej decyduje się na stworzenie własnego ujęcia wody wraz ze stacją jej uzdatniania. Dlaczego? Otóż wynika to z rygorystycznych przepisów dotyczących cech charakterystycznych i składu wody używanej do procesu produkcji, a także czyszczenia i mycia produktów żywnościowych. W branży spożywczej woda nie może być twarda, ponieważ wówczas zawiera wysokie stężenia soli wapniowych i magnezowych, które mogą mogą wpływać na zmiany pH, smak i co najważniejsze na bezpieczeństwo mikrobiologiczne.
Uzdatnianie wody jest stosowane praktycznie we wszystkich branżach przemysłu spożywczego, jak na przykład:
- Mleczarstwo – w tym przypadku woda powinna być pozbawiona jonów żelaza, magnezu i miedzi.
- Przemysł cukierniczy – idealna woda to miękka o niskiej zawartości soli nieorganicznej. Zbyt twarda ciecz mogłaby pogorszyć smak wyrobów cukierniczych.
- Browarnictwo – produkcja piwa wymaga zastosowania wody o niskiej zawartości azotanów, gdyż nawet niewielka ich ilość może zahamować rozwój drożdży. Uzdatnianie wody w przemyśle browarniczym powinno też powodować usunięcie chlorków z potencjałem korozyjnym, magnezu oraz soli.
Najpowszechniejsze wymagania wobec wody to brak: cząstek stałych i zawiesin, substancji zaburzających procesy produkcyjne, substancji oddziałujących na właściwości organoleptyczne oraz składniki wpływające na powstawanie osadów.