Schorzenia i choroby kręgosłupa lędźwiowego to jedne z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów problemów. Ból, dyskomfort, a także wzmożone napięcie mięśni i zmniejszona mobilność są tylko niektórymi objawami, z którymi borykają się pacjenci. W Spina Sanus nasi pacjenci otrzymują holistyczną opiekę, która bardzo często pozwala im powrócić do pełnej sprawności lub też poprawić jakość i komfort życia.

Anatomia kręgosłupa, czyli co to jest lordoza lędźwiowa?

Kręgosłup to główny element kostnego szkieletu człowieka. W jego budowie wyróżnić możemy kilka kolejnych odcinków, tj. odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy oraz kość krzyżową i guziczną. Ze względu na swoją lokalizację do najbardziej obciążonych odcinków należy odcinek lędźwiowy, potocznie nazywany przez pacjentów lędźwiami. W budowie anatomicznej kręgosłupa wyróżniamy ponadto lordozę lędźwiową, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa w kierunku do brzucha. Podkreślić należy, że to właśnie objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego są jedną z przyczyn wizyt pacjentów w Spina Sanus.

Jak leczyć ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ból kręgosłupa lędźwiowego to grupa objawów, z których na prowadzenie wysuwają się subiektywne odczucia w okolicy lędźwi oraz wzmożone napięcie mięśni. Objawom tym towarzyszyć może również ucieplenie, zaczerwienienie tej okolicy oraz ograniczona ruchomość. Ból kręgosłupa lędźwiowego objawy swoje prezentować może zarówno stale, jaki i okresowo (np. co kilka dni). Jednak bez względu na regularność z jaką występuje ból warto poznać jego przyczynę i wdrożyć ewentualne leczenie (fizjoterapeutyczne lub farmakologiczne). Przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa może być m.in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (często lędźwiowego, ale objawy zazwyczaj dotyczą kilku odcinków kręgosłupa).

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego?

Przepuklina lędźwiowa objawy swoje prezentuje stale lub okresowo. Do najczęściej spotykanych należą ból, parestezje, a także promieniowanie dolegliwości bólowych do kończyn dolnych. Bardzo często pacjenci skarżą się również na zmniejszoną mobilność oraz stały dyskomfort okolicy, w której przepuklina jest zlokalizowana. Objawy przepukliny lędźwiowej są wynikiem uszkodzeń zlokalizowanych w krążkach międzykręgowych kręgosłupa. Ucisk wywierany na korzenie nerwów rdzeniowych to dolegliwość bardzo dokuczliwa, którą należy poddać dogłębnej diagnozie. W przypadku, gdy proces zwyrodnieniowy krążka międzykręgowego jest bardzo nasilony jedynym rozwiązaniem może być operacja.

Jakie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy?

Jak już to zostało wcześniej wspomniane kręgosłup lędźwiowy to okolica szczególnie narażona na różnego typu przeciążenia oraz dolegliwości bólowe. Regularne ćwiczenia, a także utrzymywanie prawidłowej postawy to profilaktyka, na którą powinien postawić każdy, bez względu na wiek i płeć. W Spina Sanus holistycznie podchodzimy do zdrowia naszych pacjentów, dlatego oprócz porad związanych z występowaniem np. dolegliwości bólowych, udzielamy także konsultacji dotyczących działań profilaktycznych.

Więcej na: https://spina-sanus.pl/

Please enter your comment!